Cyklistická sedla ISM
Beznosá sedla ISM v šířkách od 110 do 145 mm. Klasické sedlo přenáší v předklonu část váhy na oblast hráze, kde vedou nervy a cévy – výsledkem je necitlivost, kterou zná každý, kdo odjel delší časovku. ISM nos nemá: váha jde na dvě oddělená raménka a na kosti, ne na měkké tkáně.
Čím hlubší pozici jezdíte, tím větší je ten rozdíl. Proto se ISM prosadilo nejdřív v triatlonu a v časovce a teprve potom na silnici, gravelu a v terénu.
Řazení produktů
Výpis produktů
Beznosé sedlo ISM P1 Gravel, 255 × 120 mm, středně tvrdé polstrování 35-Series HR pěna (high rebound), tlumí až o 30 % více vibrací. Řada P1 Gravel, lyžiny Chromoly. Určeno na...
Beznosé sedlo ISM PN 4.0, 255 × 125 mm, středně tvrdé polstrování 30-Series pěna. Řada Performance Narrow, lyžiny nerezová slitina. Určeno na silnice, gravel, triatlon, časovka...
Beznosé sedlo ISM PN 4.1, 255 × 125 mm, měkčí polstrování 40-Series pěna. Řada Performance Narrow, lyžiny Chromoly. Určeno na silnice, gravel, triatlon a časovka. Barva...
Beznosé sedlo ISM PR 1.0, 245 × 130 mm, měkké polstrování 50-Series pěna. Řada Performance Recreation, lyžiny Satin Steel. Určeno na hybrid, triatlon, horské a silniční kolo,...
Beznosé sedlo ISM PR 2.0, 250 × 130 mm, měkčí polstrování 40-Series pěna a gel. Řada Performance Recreation, lyžiny Satin Steel. Určeno na hybrid, triatlon, horské a silniční...
Beznosé sedlo ISM PR 3.0, 235 × 145 mm, nejměkčí polstrování 60-Series pěna a gel. Řada Performance Recreation, lyžiny Satin Steel. Určeno na hybrid, horské, městské a silniční...
Ovládací prvky výpisu
Jak si vybrat sedlo ISM
Výrobce má na výběr jasný postup a stojí na dvou krocích: nejdřív tvar podle posedu, potom množství polstrování. A hned na úvod jedna věc, která se často plete: ISM sedla se nevybírají podle změřené šířky sedacích kostí. V hlubokém zalehnutí na sedacích kostech vůbec nesedíte, váha jde na přední část pánve – měřená hodnota vám tedy model nevybere.
1. Tvar podle toho, jak jezdíte
| Řada | Rozměry | Pro koho |
|---|---|---|
| Performance Narrow | 275 × 110 až 255 × 125 mm | Agresivní posed a hluboké zalehnutí. Úzký profil dává maximální vůli pro stehna. Triatlon, časovka, silniční závody. |
| Performance Short | 250 × 130 mm | Triatlon a časovka. Krátký tvar se zvednutou zadní částí drží pánev na místě v aero pozici. |
| Performance Long | 275 × 135 mm | Univerzální volba. Široká zadní část dává oporu i při přesunu dozadu v kopcích. Silnice, gravel, MTB. |
| Performance Recreation | 235 × 145 až 250 × 130 mm | Komfort na jakémkoli kole, i v běžném oblečení. Hybrid, spinning, město – ale používají je i triatlonisté. |
| Performance MTB | 260 × 130 mm | Terén, kde se po sedle často přesouváte. |
| P1 Gravel | 255 × 120 mm | Gravel a rozbité povrchy. HR pěna tlumí podle výrobce až o 30 % více vibrací. |
2. Množství polstrování podle čísla v názvu
Číslo řady polstrování (15, 25, 30, 35, 40, 50, 60) udává tloušťku pěny pod povrchem. Čím vyšší číslo, tím měkčí sedlo. Gel, pokud ho model má, se do čísla nepočítá.
| Řada pěny | Tvrdost | Modely |
|---|---|---|
| 15-Series | nejtvrdší v nabídce | PS 1.0 |
| 25-Series | tvrdé | PN 1.0 |
| 30-Series | středně tvrdé | PL 1.0, PS 1.1, PN 3.0, PN 4.0, PM 2.0 |
| 35-Series HR | středně tvrdé, tlumící | P1 Gravel |
| 40-Series | měkčí | PL 1.1, PN 1.1, PN 3.1, PN 4.1, PR 2.0 |
| 50-Series | měkké | PR 1.0 |
| 60-Series | nejměkčí v nabídce | PR 3.0 |
Modely s tečkou nula a tečkou jedna mají stejný tvar a liší se jen polstrováním – PN 4.0 a PN 4.1 jsou stejné sedlo, jen to druhé je měkčí. Orientační pravidlo výrobce: kdo přechází na ISM poprvé, obvykle sáhne po měkčí variantě, zkušení jezdci po tvrdší.
Nastavení – bez toho to nefunguje
Většina stížností na nepohodlí u beznosého sedla je chyba v nastavení, ne v sedle. Sedlo ISM se nastavuje jinak než klasické:
- Posuňte sedlo o 5 až 8 cm dozadu proti pozici, kde byl nos klasického sedla. Při jízdě má být za tělem vidět 2 až 8 cm sedla.
- Sniž o 5 mm, aby tělo zůstalo ve stejné výšce jako dřív.
- Nakloňte vodorovně nebo maximálně o 1 až 2 stupně dolů. Rovinu posuzujte podle sedací plochy, ne podle lyžin. Řady PN a PL jsou ploché po celé délce, řady PS, PR a PM mají zadní část přirozeně zvednutou o 5 stupňů – u nich se rovina bere podle přední ploché části.
- První jízdy zkraťte a objem přidávejte postupně. Tlak se přenáší z měkkých tkání na kosti a to chce zvyk.
- Většina jezdců potřebuje sedlovku se zpětným offsetem. Na triatlonovém kole s dvojpolohovou sedlovkou se s ISM častěji používá zadní poloha.
Připadá vám sedlo příliš široké? Podle výrobce je to v 99 % případů posunuté moc dopředu nebo nahoru. Zkuste nejdřív to, než ho vyměníte.
Dvě věci, na které se často zapomíná
Modely PN 3.0, PN 3.1, PN 4.0, PN 4.1 a P1 Gravel nejsou podle výrobce vhodné pro jezdce s vysoko posazeným sedlem a pro ty, kdo sedí hodně vepředu. Doporučená výška odpovídá ohnutí kolena 32 až 37 stupňů – při téměř propnuté nože zvolte jinou řadu.
Pravidla UCI. Výrobce uvádí jako schválené pro UCI modely PL 1.0, PL 1.1, PS 1.0, PS 1.1, PN 1.0, PN 1.1, PN 3.0, PR 1.0 a PR 2.0. Pokud jezdíte silniční závody pod pravidly UCI, ověř si to před závodem u komisaře – v triatlonu se řídí pravidly svazu, ne UCI.
Poradíme a namontujeme
Sedla ISM jezdíme sami a s nastavením pomáháme na prodejně v Karlíně. Pokud přecházíte z klasického sedla, přijďte – rozdíl mezi dobře a špatně nastaveným ISM je větší než rozdíl mezi dvěma modely.
